دبیرخانه سرگروه های درسي
استان آذربایجان غربی مستقر در سلماس
قالب وبلاگ

بسمه تعالی

فعالیتهای مکمل وفوق برنامه ي درس علوم دوره ي ا بتدایی

فعالیت مکمل و فوق برنامه شماره 1  برای پرورش مهارت مشاهده در دانش آموزان

 

    مشاهده فرآیندی است که از طریق آن به پدیده ها درمحیط  اطراف توجّه کنیم و از آن ها آگاه شویم . مشاهده ممکن است به کمک یک حس یا ترکیبی از حواس مختلف صورت گیرد .

پرورش مهارت مشاهده سبب می شود که کودکان آگاهانه در جست و جوی اطّلاعاتی باشند که بر دانش   آن ها می افزاید .

فعالیتهای مکمل زیر برای تقویت مشاهده ی دانش آموزان پایه های اول تا سوم ابتدایی بسیار  مناسب است:

پایه اول :

1-     دانش آموز عزیز ، در زنگ تنفّس به دیوارهای سالن وحیاط مدرسه توجّه کنید وبگویید چه رنگهایی  درزیبا سازی آن ها به کار رفته است؟

 

2-      دانشمند کوچک : در خانه به تمام اتاق ها و هال و آشپزخانه و سرویس های بهداشتی دقّت کرده وبشمارید که چند لامپ در آن ها برای روشنایی به کار رفته است؟

 

3-     در حیاط خانه ویا مدرسه شما چند درخت کاشته شده است ؟

 

4-      نوآموز عزیز موقع آمدن به مدرسه، کدام فروشگاه بیشتر نظر تو را جلب می کند و ازآ ن خوشت  می آید ؟    

 

 

 

 

             پایه دوم                                                                                                    

1-                   دانش آموز زرنگ : یک برگ انگور و یک برگ درخت سیب را پیدا کن، ضمن لمس برگها ، شکل ان ها در دفتر نقاشی بکش ، تفاوت های ان ها را  در زیر نقاشی با چند جمله   بنویس .

2-                   کودک مهربان : یک لیوان شیشه ای بی رنگ   از آب پر کن ویک مداد یا مدادرنگی را در داخل آن قرار بده و از بیرون لیوان به آن نگاه کن .آیا مداد در داخل آب ضخیم دیده نمی شود ؟ آیا آب مانند ذرّه بین مداد را درشت نشان نمی دهد؟

3-                   در یک قاشق تمیز وبراق به عکس خود نگاه کن وسپس در یک آینه به عکس خویش بنگر ،چه نتیجه ای می گیری ؟

پایه سوم                 

1-                       کودک دانا : بدن همه ی خزندگان از پولک پوشیده شده است ،ضمن مشاهده یک مار ویک لاک پشت ویا دیدن فیلم مستند آن ها ، تفاوت های پولک آن ها را در چند جمله بنویس ودر کلاس برای همکلاسی های خود بخوان.

2-                       بچّه ی زرنگ و باهوش : در نماز جماعت مدرسه شرکت کن وسپس در نماز جماعت مسجد محل زندگی خود حاضر شو وبا جماعت نماز بخوان و عصر روز بعد ،تنهایی در خانه نماز عصر را به جا بیاور . خواندن کدام نماز برای تو خوشایند تر بود ؟ احساس خود در چند جمله برای دوستان خود بنویس؟

3-                       کنجکاو عزیز به همراه  پدر خود به یک زنبورداری مراجعه کن ودر مورد کار هر یک از زنبور ها در کندو و نظم آن ها در ساختن کندو و چگونگی همکاری زنبورها در کندو،اطّلاعاتی تهیّه کن وبا اجازه ی آموزگار مهربانت درکلاس به همکلاسی های خود تعریف کن.                   

 

                       اعضای دبیر خانه ی فعالیت های مکمل استان آذربایجان غربی مستقر در سلماس

[ پنجشنبه یازدهم آبان ۱۳۹۱ ] [ 10:47 ] [ ] [ ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

دبیر خانه ی سرگروه های درسی استان آذربایجان غربی مستقر در شهرستان سلماس در زمینه ی قرآن ، هدیه های آسمان و مطالعات اجتماعی مقطع ابتدایی فعالیت خواهد کرد .
امکانات وب